Jak jsme se soustředily...

24.07.2011 16:54

Od neděle 17. do středy 20. července jsme se se Zeldou zúčastnili obedience soustředění v areálu Nový Svět ve Dvoře Králové, které vedla Hanka Grundmannová. Byla to pro nás úplně první akce tohoto druhu :) Doposud jsme jen sbíraly rady od Lucky Stemmerové a od ostatních kamarádů psovodů. Hanka vedla celý seminář profesionálně, všechno vysvětlovala jasně, pochopitelně a prostě skvěle :) Seznámila nás s pozitivní metodou výcviku, kterou sama používá na svých fenkách borderek. Jde o to, že pes se při tréninku pouze chválí, chyby se ignorují a prostě neřeší. Tím pádem si pes z tréninku neodnese žádnou negativní zkušenost a příště se na něj doslova těší. Vše se nacvičuje formou hry. Zelda se na to chytla a cvičila většinou s chutí, což u ní není tak obvyklý jev :) Dosud jsem byla zvyklá ji při tréninku opravovat rukama a používat "fuj" a "ne", případně cukání vodítkem.

Naučili jsme se několik motivačních her, které se mohou při výcviku používat. Samy jsme si také vyzkoušely, jaké to je být psem při nácviku chůze u nohy. Jeden z nás si hrál na psa a pokoušel se následovat "svého pána" při obratech, zpomalování a zastavení. Stačilo pár minut a všichni jsme byli vyčerpaní, hlavně psychicky. Tolik soustředění dalo zabrat nám lidem, jak se asi cítí psi? Trénink by se jim tedy měl dělat co nejjednodušší, aby je stále bavil. Dvě hodiny týdně čtyři dny za sebou byl pro ně až až, Zelda po příjezdu domu spala celý den :)

Sešla se nás skvělá parta obedience nadšenců a psi také byli různých druhů. Od pikarda, přes borderky, pinče, cotoňáčka až po čivavu. Jak se zdálo, všichni byli se seminářem nadmíru spokojeni a udělali pokroky.

Těšíme se na další a samozřejmě doporučejeme Hanky semináře :)

Foto zde